Tromboze hemoroid (basur pıhtılaşması) nedir?

WomanLyingDownHoldingStomach-850x567

Anüs çıkışında yer alan ve gözle görülebilen lezyonları, barsak sisteminin dışında yer alan eksternal (dış) hemoroid / basur anal kanalıdır. Tedavileri ve tanınmaları iç hemoroidlere göre daha basit ve kolaydır.

Bir damar ağında pıhtının anüs kenarında şişerek ödem yapması (trombüs) birikmesi sonucunda meydana gelir. Dış hemoroidlerin yarattıkları en büyük sıkıntı tromboze olmalarıdır. Genellikle bu olayları aşırı fiziksel aktivite, yorgunluk ve ayakta kalma gibi olaylar izler. Kanamadan ziyade belirtiler ağrı ve şişliktir. Hastalar çok ağrılı ve ani gelişen bir kitleden yakınırlar. Akut alevlenme dönemleri dışında, silik seyreden zararsız deri kıvrımları şeklinde oluşan hastalığın bu dönemler haricinde bir sıkıntısı yoktur.

Aniden ağrılı şişmelere ve rahatsızlık veren boyutlarda büyümeye ulaşan tromboze durumlarında ameliyatla çıkarılmaları gerekebilir. Anlattığımız klinik tabloyu tromboze hemoroid / basur pıhtılaşması, çok ekstrem bir durum olarak görülebildikleri gibi çok da nadir bir durumdur ve ileri evrede görülerek çağrıştırır.

Tromboze hemoroid (basur pıhtılaşması) nasıl olmalıdır?

Tromboze hemoroid ( basur pıhtılaşması) klinik tabloda dinlenme, bazı venotropik ilaçlar ve sıcak banyolar ile sıkıntılı olsa da (şişlik ve ağrı) zamanla geriler. Ancak bu gerilemenin günler / haftalar sürebilmesinden ötürü, daha hızlı bir tedavi yaklaşımı daha mantıklı olacaktır.

Trombektomi işlemi, proktoloji uzmanının ve koşullarının olmaması durumunda, bu tromboze hemoroidin balon gibi gerildiği zamanlarda insülin iğnesiyle delinmesi ve hastaları pıhtıyı boşaltarak rahatlatmasını sağlar.

Çağdaş proktoloji yaklaşım olaraksa, tedavinin radikal olarak tüm tromboze kitlenin çıkarılması (dış hemoroidektomi) ve nükslerin önüne geçilmesi, bu geçici önlem yerine tercih edilmelidir. Lokal anestezi ve hastaneye yatmadan, iç hemoroid ameliyatlarına göre dış hemeroidektomi daha kolaydır.

Aktif dönemde olmayan hastalık değilse, küçük deri lezyonlarının indikasyonu (çıkarılması) gereklidir. Ancak hastanın isteğine göre temizlik noktasında kaşıntı ya da sorun çıkarıyorsa tromboze olmayan dış hemoroidler (aktif olmayan) basitçe çıkarılabilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>