Stres hemoroid riskini arttırır mı?

irritablebowelg

Hemoroid hastalığının, patogenezinde (gelişimde), kanıta dayalı olarak stres faktörü yer almamaktadır. Stresi olan kişiler daha fazla hemoroid geliştirirler diye bir saptama yoktur. Ancak, bunu klinik deneyimim ile söyleyebilirim ki, indirekt (dolaylı yoldan) olarak olumsuz katkısı olacaktır stresin. Örneğin, gastriti olan bir kişide, stres nedeni ile mide şikayetlerinin artması ya da migreni olan bir kişide migren ataklarının artması gibi, zaten alt yapısı hemoroid hastalığı olan kişilerde, stres nedeni ile sıkıntıların arttığı gözlemlenmiştir. Bu dolaylı bir etkidir. Aslında, oldukça da doğaldır.

Stres ile birlikte kişinin diyete uyamaması, dinlenememesi, uygun tarzda barsak hareketlerinin olmaması, dışkılamasının bozulması gibi unsurlar pek çok hastalığı provoke edebileceği gibi, hemoroidleri de provoke edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>