Hemoroide neler neden olur?

360146-unhappy-businessman

Hemoroid hastalığının patogenezi (gelişimi), çok unsurludur ve kesin hatlarıyla bilinmemektedir. Bunun, uzun süre bir varis hastalığı olduğu düşünülmüştür. Fakat, sonraki çalışmalar, bunun varis hastalığı değil, bir bağ dokusu hastalığı olduğu yönünde kanıtlar ortaya koymuştur.

Neden olduğunu çok iyi bilmiyoruz. Bu hastalık ile ilgili bir hayvan modelimiz yok, hemoroidal hastalıklar ile ilgili insan üzerinde çalışmalar yapmamız da etik değil ve bir takım kısıtlamalar nedeni ile bu çalışmaları yapmamız mümkün değil.

En iyi bildiğimiz husus şu; kişinin uzun süre ıkınarak dışkılama yapması, hemoroid yastıklarında bir dejenerasyon ve sarkmayı arttırdığı yönünde. Tuvalette gazete, kitap okumak, düzensiz dışkılama, kabız kalınması gibi unsurların hemoroid hastalığının gelişiminde olumsuz katkı sağladığını biliyoruz. Bu doğrultuda, posalı diyet uygulanması, düzgün dışkılama, tercihen dışkılama sonrası duşta sıcak su ile masaj yapılması gibi önerilerde bulunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>