Hemoroid kaşıntı yapar mı?

unhappy-man_102413010228

Hemoroid hastalığın önde gelen belirtisi (kardinal belirti), dışkılama ile tetiklenen rektal kanamadır ve hemoroid hastalığı için kaşıntı tipik bir belirti değildir. Anal kaşıntı (anal pruritus) ayrı bir hastalık entitesidir.

Gelişimi ve tedavi yöntemleri de farklıdır. Ancak, pek çok anal hastalık (anal fistüller, anal fissürler…) ikincil olarak anal kaşıntıya bazı vakalarda sebep olabilirler. Örneğin, belirgin tarzda mevcut dış hemoroidler, bölgede bulunan deri katlanmaları, hastanın dışkılama sonrası tam temizlenebilmesine engel olarak kaşıntıya sebep olabilirler.

Yine, dışkılama ile dışa çıkan evre 3 – 4 hemoroidler irritasyon etkisi ile bazı vakalarda kaşıntıya neden olabilirler. Fistüllerde örneğin akıntı nedeni ile bozulan deri kaşıntıya sebep olabilir. Ancak; anal kaşıntı (anal pruritus) ayrı bir entitedir. Diğer taraftan, anal fissür, anal fistül, hemoroid gibi hastalıklarda önde gelen belirti olamamasına rağmen kaşıntı olabilir. Bu sıkıntı da hemoroid hastalığının tam tedavisi ile ortadan kalkacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>