Hemoroid hastalığında tüketilmesi gereken gıdalar?

Woman-Chronic-Constipation

Posalı diyetin hemoroid hastalığının erken evrelerinde direkt tedavi edici etkisi olduğu bilinmektedir. Tedavi edilmiş hastalarda (çok az sayıda çalışmada), yüksek lifli diyetin kanama ve diğer semptomların nüksünü engellediği yönünde kısıtlı kanıtlar vardır.

Ancak bu, bütün koloraktal cerrahların mutabık (ortak kanı) olduğu bir konudur. Uygun posalı diyetin, tüm anal hastalıkların tedavisine katlı sağladığı ve gelişmesini önlediği yönündedir. Bu doğrultuda biz de hastalarımıza broşürlerle, diyet bölümümüzle de ortaklaşa hazırladığımız diyet önerilerini sunuyoruz.

Hemoroid tedavisine katkı amaçlı önerdiğimiz posalı diyet içerisinde; Sabah kahvaltıda sızma zeytinyağı, meyve salatası tüketmeleri, öğlen sebze yemekleri ve yoğurt yemeleri, akşam tercihen protein almaları, bunun yanında marul salata yemelerini (balık + marul, tavuk + marul) öneriyoruz. Uygun miktarda posa alınması, daha kolay, daha ritmik ve daha sağlıklı bir dışkılamayı sağlayacaktır. Bunlar hemoroid hastalığından hem korunmada, hem de uygulanacak diğer tedavilere önemli katkı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>