Hemoroid belirtileri nelerdir?

360146-unhappy-businessman

Hemoroidal hastalıkların belirtileri nelerdir?” sorusu sayesinde doğru konuya ve terminolojiye giriş yapılmaktadır. Konuya giriş olarak hemoroid çeşitleri (iç ve dış hemoroid olarak adlandırılmaktadır) ele alınabilir. Ayrıca bu iki türün birleşimi olan ve aynı kadranda hem iç hem de dış hemoroidin olduğu anlamına gelen mix hemoroidler de bulunmaktadır.

İç hemoroidin ilk belirtisi dışkılama sırasındaki kanamadır. İç hemoroid belirtilerinin neler olduğu çerçevesinde bakıldığında, çok ilerleyen sarkma durumlarında prolaps adı verilen kitlelerin ıkınmayla birlikte çıkması da belirtiler arasındadır. İç hemoroidin temel (kardinal) belirtisi (bu sarkmaların kitle hissi, ıslaklık hissi, sulanma ve anal kaşıntı gibi belirtiler sunmasına rağmen) dışkı sırasındaki kanamadır.

Dışarıdan görülen bir durumun ortaya çıktığı, dışkılamayla ilgisi olmayan ve kitleler halinde kendilerini belli eden dış (eksternal) hemoroidlerde kanama gibi bir problem bulunmamaktadır. Pıhtı birikmeleri ya da trombus biriktiğinde (dış hemoroid atakları) tromboze dış hemoroid olarak adlandırılan ve bu durumda giderek şiddetli ağrıların olması ve kitlelerin büyümesine yol açan sorun problemli olabilmektedir. Özet olarak; kanamanın belirti olduğu durumlar çç hemoroidler iken, dış hemoroidlerde ise şiddetli ağrılar belirti olarak görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>