Hemoroid (basur) riskini artırmada stres etkili midir?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (11)

Hemoroid (basur) riskini artırmada stres etkili midir? – Kanıta dayalı olarak stres faktörü, hemoroidal hastalığın gelişiminde (patogenezinde) yer almamaktadır. Hemoroid (basur) geliştiren kişilerin daha fazla stres altında olduğunu belirten bir saptama yoktur.

Ancak, klinik deneyimim ile dolaylı yoldan (indirekt) strestin olumsuz katkısı olacağı söylenebilir. Örneğin, stres nedeniyle alt yapısı zaten hemoroidal hastalık olan kişilerde midesel gastriti olan kişinin şikâyetlerinin artması veya migreni olan kişide migren ataklarının artma durumu gibi arttığı gözlemlenmiştir. Bu etki dolaylı olarak gerçekleşmektedir ve aslında son derece doğaldır. Dışkılamanın bozulması, uygun tarzda barsak hareketlerinin olmaması, stresle birlikte kişinin diyete uymaması ve dinlenmemesi, pek çok hastalık gibi Hemoroid (basur)i de provoke edebilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>