Hemoroid (basur) hastalığında hangi gıdalar tüketilmelidir?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (11)

Hemoroidal hastalıkların erken tedavisinde, posalı diyetin tedavi etkisinin direkt olduğu bilinmektedir. Çok az sayıda hasta çalışmalarında tedavi edilen hastalarda, diğer semptomların nüksü ve kanaması yüksek lifli diyeti engellemektedir ancak kısıtlı ilmi kanıtlar vardır.

Ancak kolerektal cerrahların ortak kanısı olan (mutabık) bir konudur. Tüm anal hastalıkların tedavisini geliştirdiği ve katkı sağladığı yönünde uygun posalı diyetin kullanılması yönündedir. Diyet bölümümüzle beraber hazırladığımız diyet önerileri, bu doğrultuda hastalarımıza tarafımızdan broşürlerle sunulmaktadır.

Önerdiğimiz posalı diyet içerisinde, Hemoroid (basur)in yardımcı tedavisi için sabah kahvaltısında meyve salatası ve sızma zeytinyağı tüketilmesi, öğlen sebzeli yemekler ve yoğurt tüketilmesi, akşam tercihen protein alarak ek olarak da marul, balık, tavuk gibi salatalar yemelerini öneriyoruz. Daha sağlıklı, ritmik ve daha kolay bir dışkılamanın sağlanması, uygun miktarda posa alınmasıyla sağlanacaktır. Bunlar hem diğer tedavilerin uygulanmasında önemli katkı sağlayacak hem de Hemoroid (basur) hastalığından korunmayı sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>