Hastaya hemoroid tanısının konulması

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (1)

Hemoroid günümüzde her anal hastalık için kullanılan bir isim olduğu için doğru şekilde hemoroid tanısının konulması, proktolojik hastalıklar grubu için çok önemlidir. İnsanlar tarafından bilinmesinin sebebi, mayasıl, basur ve hemoroid gibi terimlerin insanların başına çok sık gelmesidir. Bu sebeple tüm bağırsak son kısmında gerçekleşen hastalıklara hemoroid olarak adlandırılıyor.

Hekimler de bu tuzağa düşüyor. Bu hastalık için küçük bir muayeneyi bile yapmak istemeyen ya da işinde uzman olmayan doktorlar kendilerine ‘hemoroitim var’ şikâyetiyle gelen hastalara tedavi yöntemlerini ‘peki hemoroitin var’ diyerek anlatmaya başlıyor ve bu ortaya çok yanlış bir sonucun çıkmasına sebep oluyor. Her anal hastalığın hemoroid olmadığı gerçeği, aklımızda tutmamız gereken ilk bilgidir. Hemoroid teşhisi, uzman proktoloji hekimleri için son derce kolaydır.

Proktoloji masası olarak adlandırılan masa, dişçi masasına benzeyen, özel bir muayene masası gibidir. Hastanın tamamıyla rahat ve konforlu olmasını sağlayan özel tasarlanmış bir masa çeşididir. Hemoroid tanısı %100 doğru bir şekilde gerektiğinde büyüteçle ve özel bir ışıkla konulabilir. Hemoroid tanısı, hastanın sıkıntı duyduğu ya da rahat edemediği bir ortamda, bu özel masaların bulunmaması ve gereken muayenenin yapılmaması halinde konulamayabilir. Bu tanı net bir şekilde, anoskopi yani anal kanala 5-6 santimetrelik bir endoskopla bakılması işlemiyle net bir şekilde konulabilir.

Hemoroid hastalığının kolonoskopik olarak tanısını konulamadığı, hemoroid tanısının konulması durumundaki vurgulanması gereken diğer bir konudur. Yalnızca hastaların bir kısmında kolonoskopi uygulanır. Kolonoskop ile hemoroitler tam olarak evrelendirilemez ve görülemez. Uzman doktorlar ve özel bir masada hemoroid tanısını konması işlemi gerçekleştirilmelidir. Yüzde yüz doğru tanı, kolonoskopiyle bir ilgisi olmayan durumlarda konulabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>