Gebelik ve doğum sürecinde hemoroid oluşumu olgusu nasıldır?

WomanLyingDownHoldingStomach-850x567

Gebelik ve doğum sürecinde basur/hemoroid oluşumu çok sık rasladığımız ciddi bir sorundur (yaklaşık her 5 gebeliğin birinde ortaya çıktığı öne sürülmüştür). Pek çok hanım, hemoroidle ilk olarak gebeliği sırasında ya da doğum sonrası karşılaşır.

Muhtemelen kilonun/ağırlığın artması, pelvisin dolmasıyla/baskılanmasıyla hemoroid damarlarında şişme/konjesyon gelişmesi ve doğuma hazırlık için bağ dokuların gevşemesinin hemoroidlere olumsuz etkisi gibi nedenlerle bu sıkıntı ortaya çıkabilmektedir. Hep önerdiğimiz odur ki, özellikle kadın-doğum uzmanlarının gebelik döneminde bebeğin gelişimini izlemek, anneye vitamin takviyeleri yapmak gibi yaklaşımlarına ek olarak gebe hanımları barsak fonksiyonları açısından da (yani posalı diet kullanılması, düzenli barsak alışkanlığı sağlanması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarmaları gerekir. Aksi takdirde, çok keyifli geçecek bir gebelik ve doğum sonrası dönemi kabusa dönüşebilmekte ve annenin bebekle ilgilenmesi dahi riske girebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>