Gebelik ve doğum sürecinde basur (hemoroid) oluşumu

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (3)

Gebelik ve doğum sürecinde oldukça ciddi bir sorun olan basur / hemoroid rahatsızlığına oldukça sık rastlanmaktadır. Hemoroidle ilk olarak gebelik sırasında tanışılabileceği gibi, hanımlar bu hastalık ile doğum sonrası da karşılaşabilmelktedirler. Hemoroid, gebeliklerin yaklaşık olarak %20’sinde (her beş gebeliğin birinde) ortaya çıkmaktadır.

Bu sıkıntılar; doğuma hazırlık amacıyla bağ dokularının gevşemesi, ağırlığın / kilonun yükselmesi, hemoroid damarkalarının baskılanmasıyla (pelvisin dolmasıyla) konjesyon (şişme gelişmesi) gibi olumsuz gekişmeler nedeni ile ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle gebelik döneminde hep önerdiğimiz bir durum olan, kadın doğum uzmanlarının bebek gelişimini izlemesi; anneye vitamin takviyeleri yapmak gibi sorumlulukların yanısıra barsak fonksiyonları açısından da gerekli uyarıları yapmak (posalı diyet kullanımı ile düzenli barsak alışkanlığının sağlanması, sıcak suyla temizlenme işlemleri vb.) sorumluluğunu kapsamaktadır. Aksi takdirde bebek ile ilgilenenin anne olması dahi riske girebilmekte ve aşırı derecede keyifli geçecek bir doğum sonrası ve gebelik dönemi kabusa dönüşebilmektedir.

Sinyalleri verilen bir sorunda hemen bu tedbirlere başvurmak gerekmektedir.

Ağızdan alınan ve etkilerinin bebeğe / plasentaya geçmesiği, anne sütüne ise az derecede geçtiği / hiç geçmediği iddia edilen ve, bazı hayvanlar üzerinde ve insan üzerindeki çalışmalarda olumlu sonuçlar doğuran bazı venotropik ilaçlar hemorid ataklarına karşı etkili olabilse de; temkinli olmakta fayda olacağını düşünüyorum. Sorun ilerler ise; sıcak duşlarla, bir takım kremlerle ve mümkün olduğunda az girişimlerde bulunarak dinlenme ile; ancak gerçekten gerekiyor ise çok küçük girişimlerde bulunmak amacıyla lokal anestezi yapılarak sorunu çözmek gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>