Basur/hemoroid ve kanser ilişkisi

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (4)

Basurun/hemoroid hastalığının kansere/barsak kanserine sebep olması ya da dönüşmesi ilmi zeminde mümkün değildir. Çünkü hemoroidal hastalığın geliştiği doku ve gelişme mekanizmaları (yani patogenezi) ile barsak kanserinin gelişme mekanizmaları tamamen farklıdır; birbirini öncelemez ya da birbirini kolaylaştırmaz/provoke etmez.

Tabii bu tür bir ilişkiden şüphelenilmesinin geçerli başka sebepleri vardır. Barsak kanseri gelişen hastalarda dışkılama alışkanlığında olan değişiklikler zaten çoğu kişide varolan hemoroid hastalığını provoke eder/azdırır. Hasta önce hemoroid gelişimini fark eder; dikkatli irdelenmezse barsak kanseri uzun süre sinsi olarak devam eder. Hemoroidden çok sonra ve İleri aşamalarda barsak kanseri fark edildiğinde buna hemoroidin sebep olduğu tarzında yanlış bir nedensellik/assosiasyon kurulabilir. Yoksa, basur ve kanser arasında hiçbir nedensel bağıntı yoktur.

Hatırlanması gereken en önemli husus, bazı vakalarda hemoroidin aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği, yani altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması/hemoroid denilerek geçiştirilmemesi hususudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>