Hemoroidin tedavi yöntemleri nelerdir?

360146-unhappy-businessman

Bu uzun bir konu öncelikle hemoroidleri iç hemoroidler ve dış hemoroidler olarak ayıralım. Evreler iç hemoroidlerde de vardır. Bu ne kadar sarktıklarına ve dejenere olduklarına bağlıdır. Evre 1, 2, 3, 4 olarak adlandırılırlar. İç hemoroitlerle başlayalım.

Dejenerasyonun olmadığı daha erken başlangıçlı çok ileri olmayan hemoroidler evre 1 iç hemoroidleridir. Biz posalı diyet yani doğru diyet ilkeleri ile hastaya düzenli dışkılamayı düzenli büyük abdest yapmayı öğreterek bunların çoğunu kolayca tedavi edebiliyoruz. Belki venotonik/venotropik bazı ilaçları akut ataklar sırasında veriyoruz. Evre 1 hemoroidal hastalığı tedavi etmek kolaydır. Yine bu diyetle dışkılama alışkanlıkları ile ilgili bütünsel yaklaşımımızı evre ikiye geçtiğimizde de sağlıyoruz ama genelde sarkma ve dejenerasyon evre 2 hemoroidlerde biraz fazla olduğu için hemoroid köklerini anaskopik mukozal fiksasyon dediğimiz bazı ağrısız ayaktan proktolojik girişimlerle çöktürmemiz ve hemoroidleri küçültmemiz gerekiyor, genellikle de bu yeterli oluyor. Bunlar nedir?

Bant ligasyonu yani hemoroid köklerinin bantlanması veya hemoroid köklerine kurutucu madde enjeksiyonu yapmak(injeksiyon skleroterapi), yine aynı rasyonele yönelik infrared koagülasyon uygulamak(doğru terminoloji değildir ancak buna lazer uygulaması da denir) bu yöntemler ile evre 2 hemoroidlerini başarı ile tedavi etmek mümkündür ve bu işlemler ağrısız ayaktandır. Evre 3 iç hemoroidlerde de aynı yöntemleri uyguluyoruz ancak evre 3 iç hemoroidlerin bir kısmı ameliyat gerektirebiliyor. Çünkü hemoroidler 3. Evreye ulaştığında evre ikideki bant ligasyonu, infrared ile veya kurutucu madde enjeksiyonu şansını her zaman sağlayamayabiliyoruz. Evre 3 iç hemoroidlerde ameliyat yöntemine gitmemiz lazım. Bu ameliyatlarda klasik yöntemler kullanmıyoruz bunların ayrıntılarına gireriz. Klasik yöntemler yerine çağdaş olan; ultrasonik dissektör ile hemoroidi çıkartmak THD dediğimiz hemoroid köklerini doppler ultrason rehberlerine bağlayıp yukarı çekmek veya doku seçicisi stapplerler kullanarak hemoroitlere hiç dokunmadan (eski versiyonu Longo tekniğidir). Sarkmayı çekmek gibi bir takım yöntemlerle bu ameliyatları gerçekleştirmek gerekir.

Anal kanal dışında yer alan dış hemoroitlere gelince açıkçası görülen lezyonlar ve akut atak olmadığından ve tromboze hemoroid tarzında içinde pıhtı biriktirmediği sürece bizim açımızdan gerçek bir hastalık değildir. İçinde pıhtı biriktirmesi ve aniden aniden tromboze olması durumunda çok şiddetli ağrı ve büyüme gösterir. Bunların bu durumda çıkartılması gerekir. Çünkü ameliyatları iç hemoroidler gibi zor değildir. Biz hastalık olarak kabul etmesek de bir grup hasta bu dış hemoroidlerin zamanla oluşturduğu kitlelerden, kaşıntıdan rahatsız olarak çıkartılmasını talep edebilirler. Nadiren gerekebilecek bu işlem ise nispeten basit bir ameliyattır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>