Hemoroidin ilaçla tedavi yöntemleri nelerdir?

1-Woman-Having-Abdominal-Pain

Hemoroid hastalığı, normal insan anatomisinde mevcut hemoroid yastıklarının yapılarının bozulması ve bunların anal kanalın aşağısına doğru sarkarak, dışkılama sırasında sıkışıp, kanamaları ile ortaya çıkan bir hastalıktır.

Dolayısı ile hemoroid hastalığında anatomik bir sorun vardır. Bu sarkmayı yok etmeyen her türlü tedavi girişimi radikal olmaktan uzaktır. Diğer taraftan biliyoruz ki hemoroid ameliyatı sorunlu bir ameliyat ve pek çok insan aslında bu hemoroidal sarkmalara, özellikle ilerleyen yaş ile maruz kalmakla birlikte, hepsinde semptomları gelişmiyor. Akut ataklar sırasında, bazı ilaçların kullanımının cerrahi mantığı olabilir. Bunlar radikal yaklaşımlar değillerdir!

Bazı ilaçların selektif olarak (seçici) çok damarlanan hemoroid dokusuna venöz dönüşü hızlandırarak, kan yavaşlamasını (staz) azaltarak, lenfatik dolaşımı hızlandırarak ve başka damar etrafı, antienflamatuar etkiler ile olumlu katkı sağladığını biliyoruz. Kalsiyum dobesilat, flavonoidler gibi bazı ilaçların bu tür olumlu katkıları olduğunu biliyoruz. Sonuç olarak, radikal bir iyileşme sağlamasa dahi, akut ataklar sırasında ve semptomatik iyileşmede (hastanın o an için sıkıntılarının azalması) ilaç ile tedavi tarafımızdan bazı vakalarda kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>