Hemoroid tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (8)

Bu konu oldukça uzun… İlk olarak hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ayrılır. Ne kadar dejenere oldukları ve ne kadar sarktıklarına göre iç hemoroidin de evreleri bulunmaktadır. 1, 2, 3, 4 olarak bu evreler adlandırılır.

Başlangıçta iç hemoroidi inceleyelim. Daha erken başlangıçlı, ilerleme yaşanmamış hemoroidler evre 1 iç hemoroid olarak adlandırılır. Doğru diyet ilkeleri ve düzenli büyük abdestin yapılmasının hastaya öğretilmesiyle bizler bu evredeki hemoroidi kolayca tedavi edebiliyoruz. Venotonik/venetropik ilaçlar akut ataklar sırasında verilebilir. Tedavi etmesi oldukça kolay evrelerden biri olarak evre 1 hemoroidal hastalıklar gösterilebilir. Yine bu diyet ve dışkılama alışkanlığı evre 2’de de kullanılabilir. Ancak genel sarkma ve dejenerasyonun daha fazla olduğu evre 2 hemoroidlerde, anaskopik mukozal fiksasyon denilen, ağrı vermeyen, ayakta bazı proktolojik girişimler ile hemoroidi çöktürmemiz ve küçültmemiz gerekiyor. Bu işlem genellikle evre 2’de yeterli oluyor. Hemoroid köklerinin bantlanması olarak uygulanan band ligasyonu, ya da hemoroid köklerine infrared koagülasyon uygulamak kullanılan tedavi yöntemleridir. Ağrısız ve ayakta yapılan bu işlemlerle evre 2 hemoroid hastalığının tedavisi mümkündür. Aynı yöntemler evre 3 hemoroid hastalığında da kullanılmaktadır. Ancak bant ligasyonu ve infrared koagülasyon gibi yöntemlerde yüksek tedavi şansı her zaman sağlanamıyor. Ameliyat gerektiren evre 3 hemoroidler olabiliyor. Ameliyatın şart olduğu evre ise 4. evre olduğu söylenebilir. Artık eski klasik yöntemlerle ameliyatlar yapılmıyor, bunların ayrıntılarına da girebiliriz. Ultrasonik dissektör ile hemoroidi çıkarmak ya da hemoroid köklerinin doppler ultrason rehberliğinde bağlanıp, yukarı çekilmesine verilen ad olan THD ile hemoroidlere hiç dokunmadan sarkmayı yukarı çekmek olarak çağdaş bir takım yöntemlerle ameliyatları gerçekleştirmek gerekir.

Anal kanal dışında yer alan dış hemeroidlere gelinecek olursa, bizim için anal kanal dışında görünen lezyonlar, trombone hemoroid tarzında içerisinde pıhtı birikmesi gibi problemler oluşmadıkça bir hastalık olarak dahi görülmez. Çok şiddetli ağrılar ve büyümeler aniden tromboze olması durumunda görülmektedir. Basitçe çıkartılma işlemi bu durumda yapılması gereken işlemdir. Ameliyatları iç hemoroid gibi zorlu değildir. Nispeten basit bir ameliyat olarak gösterilen işlemler için rahatsızlık duyan, kaşıntısı olan ve çıkartılmasını isteyen kişiler başvuruda bulunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>