Hemoroid tedavisi ve sorunları

360146-unhappy-businessman

Hemoroid tedavisi ve sorunları – Askerlik, gebelik, yurt hayatı, evlilik, gibi yaşamsal dönemlerin birinde ya da birkaçında karşılaşılabilen hemoroid hastalığına tüm ülke ve toplumlarında sıklıkla rastlanmaktadır. Bu nedenle sorunların büyük bir kısmının bu yaygınlık sebebiyle oluştuğu basur, mayasıl veya hemoroid terimleri çok sayıda kişi tarafından bilinmektedir.

Anal hastalıkların genelinin hemoroid olarak adlandırılması şeklinde genel bir eğilim bulunmaktadır; ancak anal hastalıklar yalnızca hemoroidle sınırlı olmayıp (örneğin kondilom yanianal siğiller ya da fissür yani anal çatlağı), çok sayıda anal hastalık bulunmaktadır. Bu tip hastalıkların genelinde asıl sorun hemoroid olmasa dahi bilinçsiz hekimlerden kaynaklı olarak hemoroid ilaçları yazılarak hasta gönderilir. Bazı durumlarda hem hemoroid, hem çatlak olabilir veya daha da kötüsü, derinlerde olan başka bir sorun hemoroidi tetikliyor olabilir.

Doğru tanı ve yaklaşımların yapılmaması, hastaların iyileşmemesinin asıl sebebidir. Hastalıkta hastalığın gerileme dönemine girebilmesi ve klasik yaklaşımların yetersiz olması çoğu hasta tarafından hastalığın düzeltilemez bir hastalık olduğunu algısını oluşturmaktadır. Merhem, krem veya fitiller hiçbir vakada kalıcı olarak çözüm olmamaktadır.

Tıp fakültelerinde proktoloji eğitimine yeterli önemin verilmemesinden dolayı hemoroid alanında (anorektal hastalıklar-proktoloji) uzman hekim sayısının az olması, bu tedavide yaşanan sorunlardan birisidir. Bu konuda etik açıdan da limitler bulunmaktadır. Hiçbir anal muayene ve girişimler esnasında, hasta doğal olarak etrafında kendi doktoru haricinde kimsenin bulunmasını istemez. Cerrahi ve gastroenteroloji uzmanlık eğitimi sırasında da aynı handikaplar mevcuttur.

Sorunun tam tanımlanması ve en kolay tarzda, uzamadan çözülmesi için tek yol; uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılmasıdır. Hastaların, hekimler tarafından kendi bildikleri ölçüde tedavi edilmeleri de bo hastalık grubunun ortaya çıkardığı handikaplardan birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>