Hemoroid tedavi edilmezse ne olur?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (7)

Hemoroid hastalığının (veya basur ya da mayasıl) bir şekilde mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde bir bağ dokusu hastalığı olarak mutlaka ilerleyecek ve daha çok sorun yaratacaktır. Zamanla bu dejenerasyon, sarkma gibi hemoroide bağlı sıkıntılar artacaktır.

Ancak, evresine bağlı oalrak bu soruyu yanıtlamak daha doğru olacaktır. “Mutlaka tedavi edilmeleri gerekir” derken ameliyat gibi yöntemlerden bahsetmiyoruz çoğunlukla… Çünkü, çok erken evre, evre 1, evre 2 gibi hemoroidlerde, uygun posalı diyet, doğru dışkılama alışkanlığı gibi içinde ne ilaç ne de ameliyat içermeyen, konservatif dediğimiz yaklaşımlarla tedavi sağlayabiliyoruz.

Dolayısı ile kişi, evre 1 veya evre 2 hemoroidal hastalığa sahipse ve bir şekilde bunları bir yerlerden öğrenip, doğru uygularsa (ki bu da bir tedavidir aslında) başka bir şeye gerek duyulmaksızın (bazı vakalarda) sorun ortadan kalkabilir.

Diğer taraftan daha ilerlemiş hemoroidlerde, ne kadar erken müdahale edilirse o kadar başarılı bir sonuç elde edilecektir. Çünkü, evre 3 hemoroidler ve evre 2 hemoroidlerin bir kısmını diyet ve doğru dışkılama alışkanlıkları ile desteklenen bant ligasyonu, infrared koagülasyon, kurutucu madde injeksiyonu gibi, çok kısa süren, ayaktan, ağrısız, ameliyat dışı yöntemlerle bertaraf etmek mümkün olabilecekken, ilerleyen vakalarda bu şansımız kalmayabilir. Bu durum da ameliyatı zorunlu kılabilmektedir.

Bilinmesi gereken ve en çok merak edilen sorulardan biri ise “hemoroid tedavi edilmezse kansere dönüşür mü?” Hayır, hemoroid tedavi edilmezse kansere dönüşmez!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>