Hemoroid tedavi edilmezse nasıl sonuçlar oluşur?

irritablebowelg

Hemoroid tedavi edilmezse nasıl sonuçlar oluşur? – Tedavi edilmemesi durumunda bir bağ dokusu hastalığı olarak ilerlemesi ve daha çok soruna yol açması (bu dejenerasyon, zamanla hemoroide bağlı sarkma gibi sıkıntılar doğuracaktır) kaçınılmaz olan basur ya da mayısal (hemoroid) hastalığının bir şekilde tedavi edilmesi zorunlu bir durumdur.

Ancak “tedavi edilmezse ne olur” sorusunun hastalığın evresine bağlı olarak yanıtlanması daha doğru olacaktır. “Mutlaka tedavi edilmeleri gerekir” cümlesinin anlamı çoğunlukla ameliyat gibi yöntemlerin gerektiği değildir. Çünkü içinde ne ilaç ne de ameliyat içermeyen, konservatif dediğimiz doğru dışkılama alışkanlığı, uygun posalı diyet gibi yaklaşımlarla erken evrelerde (1. ve 2. evre gibi) tedavi sağlanabilmektedir. Dolayısı ile bir şekilde bunları bir yerlerden öğrenip, doğru uygulayan (bu da bir nevi tedavidir aslında) evre 1 veya evre 2 kişilerinde sorunlar, başka bir tedaviye gereksinim duymadan ortadan kalkabilir.

Öte yandan, evre 3 gibi ilerlemiş evrelerde müdahaleye başlanması ne kadar erken olursa sonuç ta o kadar başarılı olacaktır. 3. Evre hemoroidlerde ve 2. evre hemoroidlerin bir kısmında ayaktan, ağrısız, ameliyat dışı çok kısa süren yöntemlerle (infrared koagülasyon, kurutucu madde injeksiyonu, doğru dışkılama alışkanlıkları ile desteklenen bant ligasyonu vediyet gibi) sonuca ulaşmak mümkün olacaktır. Ameliyatın zorunlu kılınması, vakaların ilerlemesinin ve başka şansın kalmamasının bir sonucudur.

Hemoroid tedavi edilmezse kansere dönüşür mü?” en çok merak edilen ve bilinmesi gereken ve sorulardan birisidir. Hayır, hemoroid tedavi edilmezse kansere dönüşmez!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>