Hemoroid Nedir?

unhappy-man_102413010228

Hemoroid terimi, hastalık manasında yanlışlıkla kullanılan bir terimdir. Aslında hemoroidler normal insan anatomisinde yer alan anal kanalda mevcut normal yapılar, yani normal anatomik yapılar.

Embriyonik yaşamda bile var; bebeklerde var, herkeste var hemoroid. Normal insanlardaki fonksiyonları çok iyi bilinmiyor ama bir ölçüde anal kontinens, yani gaz-gaita kontrolünde işe yaradığı ve anal kanalı dışkılama sırasında yastıkladığı düşünülüyor. Diğer taraftan, fonksiyonundan çok yaygın bir hastalığa sebep olduğu için hemoroid denilince aslında hemoroid hastalığı anlaşılıyor. Biz onun için hiçbir zaman hemoroidi tek başına kullanmayız.

Ya hemoroid yastıkları deriz, normal anatomik yapıyı anlatmak için ya da hemoroid hastalığı veya hemoroidal hastalık deriz. Tek başına hemoroid terimini kullanmayız. Tabi burada sorulan ve esas önemli olan, hemoroidal hastalık.Hemoroidal hastalık, yani hemoroid hastalığı, işte bu normal insan anatomisinde mevcut hemoroid yastıklarının dejenere olmaları, sarkmaları ve kanamaları ile ortaya çıkan çok yaygın bir hastalığa işaret ediyor. Tabii daha sonra ayrıntıları gireriz. İç hemoroid, dış hemoroid gibi sınıflandırmaları da var ama temel terminolojik olarak, “hemoroid tanımı nedir”in yanıtı bu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>