Hemoroid nedir?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (10)

Hastalık manasında kullanılan hemoroid terimi, aslında yanlış kullanılan bir terimdir. Normal insan anatomisinde yer alan hemoroidler, anal kanalda mevcut olan normal anatomik yapılardır.

Embriyonik yaşamda bile var olan hemoroidler, bebekler yani herkeste mevcuttur. Anal kontinens yani gaz-gaita kontrolünde işe yaradığı ve anal kanlı dışkılama sırasında yastıkladığı düşünülen hemoroidlerin, normal insanlardaki fonksiyonları çok iyi bilinmiyor. Diğer taraftan hemoroid denilince, fonksiyonlarından dolayı çok yaygın bir hastalığa sebep olduğu için hemoroid hastalığı olarak anlaşılıyor. Biz bunun için hemorodi hiçbir zaman tek başına bir ifade olarak kullanmayız.

Ya normal anatomik yapıyı anlatmak için hemoroid yastıkları deriz ya da hemoroid hastalığı veya hemoroidal hastalık deriz. Yani tek başına hemoroid terimini kullanmayız. Tabi burada sorulan ve esas olarak önemli olan, hemoroidal hastalık. Normal insan anatomisinde mevcut hemoroid yastıklarının dejenere olmaları, sarkmaları ve kanamaları ile ortaya hemoroidal hastalık yani hemoroid hastalığı çıkıyor.

Tabi bu konuda ki ayrıntılara daha sonra gireriz. Terminolojik olarak ‘’hemoroidin tanımı nedir?’’ sorusunun yanıtı budur, iç hemoroid ve dış hemoroid gibi sınıflandırmaları da vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>