Hemoroid (hemoroidal) tedavisi

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (1)

Hemoroidal hastalık, toplumumuzda veya dış ülkelerde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Araştırmalara göre, toplumun dörtte üçünde bu hastalığın geliştiği fakat hemoroidal rahatsızlığı olan kişilerin ancak dörtte birinin hekime ulaştığı, dörtte ikisinin ise profesyonel bir yardım almadığı ya da alamadığı ortaya çıkmıştır.

İyileşme döneminde kişinin rahatlaması, doktora başvurularda ise klasik yaklaşımların yetersiz kalmaları nedeniyle çoğu hasta bunun yaşamının düzeltilemez bir parçası olduğu tarzında yanlış bir önyargı geliştirir. Sorunu bazı krem, merhem ve fitillerle halletmeye çalışmak hemen hiçbir vakada kalıcı çözüm sağlamamaktadır.

  • Bu sorunun tam tanımlanması ve uzamadan en kolay tarzda çözülmesi için uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılması tek seçenektir. Hastalar ve hatta çoğu hekimler hemen bütün anal hastalıkları hemoroid olarak tanımlama eğilimindedir. Halbuki hemoroid gerçekten olsa dahi eşlik eden başkaca patolojilerin atlanmaması gereklidir (kadınlarda özellikle barsak fıtığı-rektosel gibi).
  • Biz hastalarımızı diet ilkeleri, dışkılama alışkanlıkları, bazı egzersizler ve lokal bakımlar konusunda eğiterek de tedavi başarısını yükseltebiliyoruz. Hemoroidal hastalıkta yaklaşım bir bütündür ve doğru, tam uygulandığında süratle iyileşme sağlanır.
  • Band ligasyonu, infrared koagulasyon gibi ayaktan ve ağrısız yöntemler de doğru indikasyonla ve ustalıkla uygulandığında çok az sayıda hastada ameliyat gerekmektedir.
  • Ameliyat kaçınılmaz ise bunun klasik cerrahi tarzında değil, ultrasonik dissektör gibi gelişmiş teknolojiler kullanarak yapılmasını tercih ediyoruz.


Merkezimizde hemoroidal hastalıkta gerçekleştirilen uygulamalar …

 

  • Hemoroidal hastalığın doğru tanısı ve olası ek patolojilerin ayıklanması (bazen hemoroid, aysbergin suyun üstünde görünen kısmı olabilir)
  • İnternal (iç) hemoroidlerin non-operatif (ameliyatsız) tedavisinde band ligasyonu, infrared koagulasyon, skleroterapi gibi gelişmiş teknikler,
  • Dış hemoroidlerin eksizyonu
  • Cerrahinin kaçınılmaz olduğu ileri evre vakalarda transanal hemoroidal dezarterializasyon (THD) ultrasonik dissektör, PPH stapler gibi ileri teknolojilerin kullanımı

 Hemoroid hastalığının tedavisi çoğunlukla ameliyat değildir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>