Hemoroid hastalarında kolonoskopi gerekir mi?

Hemoroid hastalarında kolonoskopi gerekir mi? -Tüm anal hastalıklarda en ciddi tanı hatası, hemoroid veya fissür/çatlak zannedilerek altta yatan daha ciddi bir barsak hastalığının (örneğin bir barsak kanserinin ya da ülseratif kolitin) atlanması olacaktır.

Bu hastalarda gerçekten de çatlak ya da hemoroidal hastalık olabilir ancak bu bazen, aysbergin suyun üstünde görünen küçük bir kısmıdır. Ancak her hemoroid hastasına kolonoskopi yapılmaz; kolonoskopi hasta ve hekim için zahmetli, pahalı ve komplikasyonları olabilen bir tetkiktir. Örneğin genç bir hasta, risk faktörü yok, klasik bir hemoroid hikayesi ve bulguları mevcut ise bu hastaya kolonoskopi yapılmaz.

Diğer ekstremde; yaşlı, ailesinde barsak kanseri olan, kilo kaybı, barsak düzeninde değişiklik gibi risk faktörü olan hastalarda kolonoskopik incelemeyle olası başka hastalıkların ekarte edilmesi ilmi bir gerekliliktir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>