Hemoroid belirtileri nelerdir?

1-Woman-Having-Abdominal-Pain

“Hemoroidal hastalık belirtileri nelerdir?” diyerek aslında doğru terminoloji ile konuya girmemiz gerekiyor. Bunun için önce, hemoroidleri, iç hemoroidler ve dış hemoroidler diye ayırarak bu soruya yanıt verelim. Bazı hemoroidlere de mix yani karışık, birlikte manasında hemoroidler diyoruz. Mix hemoroidler hem iç, hem dış hemoroidlerin birlikte olduğu, aynı kadranda olduğu hastalık grubunu tanımlıyor.

Bu çerçevede yanıtlayalım. İç hemoroidin belirtileri nelerdir?… İç hemoroidin belirtileri, dışkılama sırasında olan kanamadır. Ancak bu iç hemoroidlerde olan sarkma çok ilerlediğinde, tabii ıkınmakla dışarı çıkan kitleler olarak da belirecektir (prolaps diyoruz buna). Hatta bu kitleler hep dışarıda kaldığında bir kitle hissi, sulanmaları nedeni ile ıslaklık hissi ve anal kaşıntı sıkıntısı da doğurabilirler ama iç hemoroidlerin temel (kardinal) belirtisi, dışkılama sırasında olan kanama, rektal kanamadır.

Dış hemoroidlere yani eksternal hemoroidlere geldiğimizde, bunlar anal kanalın dışında görünür pozisyonda duruyorlar ve bunların dışkılamayla da bir ilgisi yok. Dolasıyla, dış hemoroidlerde, kanama gibi bir problem yoktur. Dış hemoroidler, kitleler olarak kendilerini belli ederler. Ancak, içlerinde pıhtı biriktirmeleri tarzında ataklar (dış hemoroid atakları diyoruz veya trombus biriktirdiğinde, içinde pıhtı biriktirdiğinde tromboze dış hemoroid diyoruz)… Bu durumda kitleler daha da büyüyecektir ve son derece şiddetli künt bir ağrıya sebep olacaktır. Özetlersek, iç hemoroidlerin ana belirtisi (yani semptomu) dışkılama sırasında kanama, dış hemoroidlerin ana semptomu (temel semptomu, belirtisi) ağrı ve kitle hissidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>