Hemoroid (basur) tedavisinde lazer uygulaması

restlesswoman

Hemoroid (basur) tedavisinde lazer uygulaması – İnfrared uygulaması yani infrared koagulasyonu temelde lazer olmayan; ancak hemoroid tedavisinde yaygın bir biçinde kullanılan ve etki mekanizması olarak da lazere çok benzeyen ve dalgaboyu olarak da lazere komşu olan bir yöntemdir ve lastik bantlamaya yani band ligasyonuna benzer bir işlemdir(ismi daha bilindik ve daha ilgi çekici olduğundan lazer denilmektedir; ancak bu durum yanlıştır).

Uygulanışı, sarkan hemoroidal yapıların tekrar yerlerine oturtulmaları ve küçülmeleri amacıyla kontrollü tarzda yakılmasıdır.

Doğru hedeflemeyle ve doğru teknikle yapıldığında hastayı hemen normal hayatına döndüren ağrısız bir işlemdir. Ağrı ve benzeri yan etkileri, yanlış yere uygulanmadığı takdirde oluşmaz. Nadiren de olsa birkaç hafta sonra tekrarlanması gerekebilir. Bizim tarafımızdan hastalar, işlem öncesi ve sonrasında uygun diyet ve sıcak banyolarla desteklenir. Ancak 1. ve 2. evre hemoroidlerde kullanılması uygun olan yöntemin etki alanı kısıtlıdır. Lazerin ise; hiçbir dönemde belirgin bir fayda sağlamaması nedeniyle hemoroid ameliyatında kullanılması terk edilmiştir. Lazere kıyasla çok daha yararlı ve teknolojik yöntemler bizler tarafından kullanılmaktadır.

İnfrared uygulaması sonrası için de, tüm uygulamalarımızda olduğu gibi meyve, sebzeden zengin posalı diyet ve düzenli dışkılama alışkanlığı bilincinin kazanılması geçerlidir. Hastalığın nüks etmemesi ve tedavinin başarısı ve açısından, tüm hemoroid vakalarına uzman kişiler tarafından doğru ve bütüncül bir yaklaşım sağlanması, çok önemlidir.

Hemoroid tedavisinde başarı sağlanması tedavinin bütünsel ve ustaca yapılmasına bağlıdır, tekniğin ismine değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>