Hemoroid (basur) tedavisi yöntemleri

Woman-Chronic-Constipation

Hemoroid (basur) tedavisi yöntemleri – Oldukça uzun olan bu konuda, ilk olarak hemoroidlerin iç ve dış hemoroidler olarak ikiye ayrıldıklarının; ayrıca sarkma ve dejenere olma derecelerine göre evrelere ayrıldıklarının (evre 1, evre 2, evre 3 ve evre 4 olarak adlandırmaktadırlar) bilinmesi gerekmektedir.

İlk olarak iç hemoroidi incelediğimizde, evre 1 iç hemoroid, erken başlangıçlı ve ilerleme yaşanmamış hemoroidler olarak karşımıza çıkacaktır. Bu evre, düzenki dışkılama alışkanlığı ve doğru diyet ilkelerinin hastaya öğretilmesi sayesinde kolayca tedavi edilebilmektedir. Tedavinin oldukça kolay olduğu evrelerden birisi olan evre 1’de akut ataklar sırasında Venotonik/venetropik ilaçlar kullanılabilir. Yukarıda bahsedilen diyet ve dışkılama alışkanlıkları evre 2 için de kullanılabilmektedir; ancak evre 2’de dejenerasyon ve genel sarkma fazla olduğundan; hemoroidi çöktürmemiz ve küçültmemiz için, ayakta bazı proktolojik girişimler ile uygulanan, anaskopik mukozal fiksasyon denilen ve ağrı vermeyen yöntemler kullanılmaktadır. Bu işlemler genellikle evre 2’de genellikle bu işlemler yeterli olmaktadır.

Ayakta gerçekleşen ve ağrısız olan band ligasyonu (hemoroid köklerinin bantlanması) ya da hemoroid köklerine uygulanan infrared koagülasyon gibi tedavi yöntemleri de evre 2 hemoroid hastalıklarında kullanılan tedavi yöntemlerindendir ve bu yöntemler aynı zamanda 3. evre hemoroid hastalıklarında da kullanılmaktadırlar; ancak ilerlemiş evrelerde yüksek tedavi şansı, infrared koagülasyon ve bant ligasyonu gibi yöntemlerle her zaman sağlanamamaktadır (bazı evre 3 hemoroidler ameliyat gerektirebiliyor). Artık eski klasik yöntemler ile ameliyatların yapılması yerine THD (hemoroid köklerinin yukarı çekilmesi için doppler ultrason rehberliğinde bağlanıp uygulanmasına verilen isim) ya da ultrasonik dissektör ile hemoroidi çıkarmak ile hiç dokunulmadan, çağdaş bir takım yöntemlerle sarkmayı yukarı çekmeye yarayan ameliyatlar yapılsa da; ilerlemiş 4. evre hemoroidlerde ameliyatın gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Dış hemeroidler ise; anal kanal dışında yer alan ve trombone hemoroid tarzında, anal kanal dışında görünen lezyonların içerisinde pıhtı birikmesi gibi problemler olmadıkça bizim için sorun olarak dahi görünmez. Tromboze olması durumunda aniden çok şiddetli ağrılar ve büyümeler görülmektedir ve bu durumda basitçe çıkartılma işlemi gerekmektedir. Dış hemoroidlerde, iç hemoroid gibi ameliyat zorunluluğu yoktur. Kaşıntısı olan, rahatsızlık duyan, ve çıkartılmasını isteyen kişiler, nispeten basit ameliyatlar olarak görülen işlemlere başvuruda bulunabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>