Hemoroid (basur) neden olur?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (2)

Hemoroid (basur) neden olur? – Hemoroid (basur) hastalığı kesin olarak bilinememektedir ve patogenezi (gelişimi) çok ayrıntılıdır. Uzun bir süre bunun varis hastalığı olduğu düşünülmüştür. Fakat bunun bir bağ dokusu hastalığı olduğu ve varis hastalığı olmadığı sonraki çalışmalarla kanıtlanarak ortaya konmuştur.

Nedeni tam olarak bilinmektedir. Bir takım kısıtlamalar sebebiyle hemoroidal hastalıklar ile ilgili insan üzerinde hayvan modelleri kullanılması ya da insanlarda çalışmalar yapılması etik değildir bu yüzden de çalışmalar yapmak mümkün olmamaktadır. Hemoroid (basur) yastıklarında bir dejenerasyonun ve sarkmanın artması, kişinin uzun süre ıkınarak tuvalete çıkmasından kaynaklandığı şekilde bilinen en iyi husustur. Hemoroid (basur) hastalığı gelişimde tuvalette kitap ve gazete okumak, kabız kalınması ve düzensiz dışkılama gibi unsurların olumsuz katkı sağladığı bilinmektedir. Bu doğrulturda duşta sıcak suyla masaj yapılması, düzgün dışkılama ve posalı diyet uygulaması gibi önerilerde bulunuyoruz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>