Hemoroid ameliyatı sonrası yaşananlar

Woman-with-Upset-Stomach-Laying-on-Couch-620x3301-620x330

Hemoroid ameliyatı sonrası yaşananlar – Anal bölgenin aşırı hassa olması dolayısıyla ameliyat sonrasında ağrıların artması ve dışkılama sorununun olması nedeniyle hastaların ve hekimlerin tedirginliğine yol açan ameliyatlar, herkes tarafından korkulan bir olay haline gelmektedir.

Çünkü 1cc gazı bile algılama özelliğine sahip anal bölge, serbest sinir uçlarının oldukça yoğun olduğu bir bölgedir ve bu bölgedeki duyarlılık / hassasiyet (sensitive) ağrıların abartılı olarak yaşanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple anal bölgede yapılacak olan her türlü girişimden kaçınmaktayız ve sorunları ameliyata başvurmadan tedavi etmeye çalışmaktayız. Bu hastalıkta deneyimlerimize ve gelişen teknolojilere rağmen; infrared koagülasyon, bant ligasyonu, anal fissürde ameliyat yerine botox uygulaması gibi bir eğilim içerisindeyiz.

 

Ancak, ameliyatın kaçınılmaz olduğu durumlarda da bu yan etkileri minimize edecek veya ortadan kaldıracak tedbirler alınması gerekir. Örneğin; epidural kateter ile (ağrısız doğum gibi) çok ağrılı olabilecek ameliyatları yapıyoruz. Yine direkt hemoroide saldırmak yerine, hemoroid ameliyatlarında TST doku seçici stapler dediğimiz (stapler hemoroidopeksi) veya uygun vakalarda hemoroid damarlarının doppler aracılıklı bağlanması (THD) gibi teknikleri uyguluyoruz. Hemoroid ameliyatının klasik yöntemlerde çok fazla yan etkisi olabiliyor ve bu ameliyatlarda ağrı çok fazla olabiliyor. Bahsettiğimiz diğer yöntemleri bunu engellemek için tercih ediyoruz.

Özellikle idrar yapamama (spinal anestezinin de etkisiyle kısa süreli üriner retansiyon), kanama, ve abartılı doku çıkartılması nedeniyle stenoz gelişmesi (anal darlık) gibi komplikasyonlar hemoroid ameliyatı sonrası olabilecek nadir komplikasyonlar içinde sayılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>