Gebelikte hemoroidin tedavisi nasıl olmalıdır?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (1)

Gebelikte hemoroidin tedavisi nasıl olmalıdır? – Öncelikle gebe hanımların barsak fonksiyonları açısından (yani posalı diet kullanılması/çiğ meyve, sebze, sızma zeytinyağı ağırlıklı beslenmeler, düzenli barsak alışkanlığı sağlanması ve sıcak suyla temizlenmek gibi açılardan) uyarmaları gerekir.

Daha önce bu tedbirler alınmamış ve sorun çıkmış olsa dahi bunlara hemen başlanması gerekir. Ağızdan alınan ve hemoroid ataklarına etkili bazı venotropik ilaçların plasentaya/bebeğe ve süte geçmedikleri/çok az geçtikleri bazı hayvan çalışmalarında ve yurtdışında insan üzerinde çalışmalarda gösterilmiş olsa da temkinli olmakta fayda görüyorum. Yine cerrahi literatür, gebeliğin son döneminde hemoroid ameliyatlarının güvenle yapılabileceğini öne sürmektedir.

Aynı fikirde olmadığımı belirtmek istiyorum. Gebe hanımlar özel bir hasta grubudur. Sorunu mümkün olduğunca az girişimde bulunarak… dinlenmekle, bazı kremlerle, sıcak duşlarla, gerekirse lokal anestezi ile ve ancak çok küçük girişimlerle çözmeye çalışmak lazım. Bir ameliyat gerekirse de bunu doğumdan en az aylar sonra, anne ve bebek tam derlendiğinde planlamayı tercih ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>