Basur(hemoroid) tedavisi

Basur(hemoroid) tedavisi – Hemoroidin tipi ve evresine göre tedavisini kararlaştırmak gerekir. Basitçe çıkarılabilen ve pıhtı birikmesi/trombüs, şişme, ağrı,vs sorunlar çıkartmadıkça müdahale edilmeyen dış hemoroidlerin tanı ve tedavileri, iç hemoroidlere kıyasla daha basittir.

Daha yaygın olan iç hemoroidler, anal kanal içindeki damardan zengin yastıkçıkların dejenere olup şişmeleri, sarkmaları ve kanamaları gibi sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadırlar ve tedavinin temelini sarkma ve sıkışmayı engellemek ya da ortadan kaldırmak oluşturmaktadır.

Erken evde (evre 1) iç hemoroidlerde alevli dönemde ağızdan alınan bazı ilaçların kullanılması, sıcak su banyoları, posalı diyet ile rahat sışkılamanın sağlanması; genellikle 2. ve 3. evre hemoroidlerde ise hemoroid köklerinin lazer benzeri bir teknolojiyle kurutulması (infrared koagulasyon), kurutucu madde injiksiyonu ve köklerin bantlanması (band ligasyonu) yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Ustaca uygulandığında ağrısız ve yatış gerektirmeyen çok kısa işlemler olan bu yöntemler; fiksasyonu (Sarkan hemoroid köklerinin tekrar yerine oturtulmasını) hedeflemektedir.

En ileri evre, yani evre 4 olan hemoroidler cerrahi olarak çıkartılmaları gereken hemoroidlerdir. Hemoroid ameliyatları da, tüm operasyonlar gibi çözümleyici ama aynı zamanda güvenli olmalıdır. Gerekli unsurlar arasında; tüm modern teknolojilerin mevcut ve cerrah tarafından kullanılabilir olması, ameliyat öncesi ve sonrası uygun diyet, iyileşme lehine uygun dışkılama gibi unsurların önemsenmesi, hasta ile Cerrahın vizyonu ve portföyü kapsamında doğru iletişim sağlamak gibi maddeler bulunmaktadır. Ancak; diğer pek çok ameliyattan daha fazla sorun yaratabilmektedir hemoroid ameliyatı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>