Basur (Hemoroid) ve kanser ilişkisi

constipation-jet-lag-remedies-diet-through-34487

Tümüyle yanlış bir anlaşılma olan hemoroidin kansere dönüşebilmesi inancıdır. Hemoroid (basurun) barsak kanserine (kansere) dönüşmesi ya da yol açması ilmi olarak mümkün değildir.

Çünkü hemoroidal hastalığın geliştiği mekanizma ve doku (patogenezi) barsak kanserinin gelişme mekanizmasıyla tamamen farklıdır; bunlar birbirini provoke etmez, birbirini önlemez ya da birbirini kolaylaştırmaz.

Aslında bu tür yanlış bir bağlantı kurulmasının ve ilişkiden şüphelenilmesinin geçerli başka sebepleri vardır. Barsak kanseri gelişen hastaların haricinde, çoğu kişide olan hemoroid hastalığını dışkılama alışkanlığındaki değişiklikler azdırır ve provoke eder. Barsak kanseri, hemoroidten çok ileri bir aşamada ve çok sonra fark edildiğinde, buna yanlış bir nedensellik / assosiasyon ilişkisi kurulabilir. Ancak kanser ve basur arasında hiçbir nedensel bağlantı bulunmamaktadır.

Bazı vakalarda hemoroidin aysbergin su üzerindeki kısmı olabileceği hatırlanması gereken en önemli husustur. Hemoroid denilerek geçiştirilmemesi gereken husus, altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri gibi daha önemli hastalıkların atlanmaması hususudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>