Basur (hemoroid) tedavisinde ameliyat şart mı?

1-Woman-Having-Abdominal-Pain

Ameliyatın hemoroid tedavisinin yegane unsuru olduğunu düşünen hastalar hekimlere de geç muayene olmaktadırlar; ancak hemoroid hastalarının ameliyat ile tedavi olma oranı yalnızca %10 (yani yaklaşık olarak 10 vakadan biri) dur. Ameliyatın söz konusu olması için bulunması gereken unsurlar;

  1. Bizim ileri teknolojimiz ve deneyimimize rağmen her türlü cerrahi girişim, az ya da çok ağrı ve hassasiyete yol açabildiği için zorunlu kalmadığımız sürece ameliyat ile tedaviyi yapmamaktayız.

  2. Pek çok hemeroid vakasını bantlama (Band ligasyonu), lazer olarak da adlandırılan infrared koagulasyon, kurutucu madde injeksiyonu (injeksiyon skleroterapi) gibi ayaktan uyguladığımız tekniklerle iyileştirebiliyoruz.

  3. İlk olarak sıcak banyo, doğru diyet ve ilaçları hastalığın küçültülmesi ve iyileştirilmesi için kullanıyoruz. Ameliyat bölgesine çok daha rahat girişimler olabilmesi için bu yöntemlerle hastalık kontrol altına alınıyor.

  4. Klasik cerrahi aletler ( bistüri, koter, dikiş) yerine; anal bölgeye hiç dokunmayan PPH – Longo yöntemi, TST-doku seçici stapler gibi stapker teknikler, dokuyu hırpalamayan bir teknoloji olan sesötesi bıçağı (ultrasonik dissektör) ve köklerin Doppler ile tam hedeflenip hemoroidlere dokunmadanişlem yapılmasını sağlayan (aşırı kanama eğilimi olan dokularda üstün sonuçlar sağlamaktadır) transanal hemoroidal desarterilisation (THD) teknikler ameliyatlarda tercih edilmektedir.

  5. Sonuç olarak, hastalığın doğru tedavi edilmesinde en kritik unsur; tedavide bütünsel ve önyargısız bir yaklaşımın realize edilebilmesi için proktoloji doktorunun tüm teknik ve teknolojileri elinde bulundurması, hastanın da bu yöntemler arasından en basit ve en ucuz olanını tercih edebilmesidir.

Hemoroid hastasının bağırsak alışkanlığı ve sağlıklı bir diyet noktasında bilinçli olması, tedavinin başarılı sonuç vermesinde önemli bir unsurdur ve bu konuda hasta ile iletişimin çok iyi sağlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>