Basur (hemoroid) kaçınmak için neler yapılmalı?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (2)

Basur (hemoroid) kaçınmak için neler yapılmalı? – İç hemoroitleri ortaya çıkaran durum, mide-barsak sisteminin sonlandığı segmentte yani anal kanalda zengin yastıkçıkların mevcut kanaldan sarkması, kanaması ve dejenere olup şişmesi yaygın olarak gerçekleşmesini ortaya çıkarır. Yani hemoroidal hastalık bir bağ doku hastalığıdır.

Bu yerinde oynamaya ya da sarkmaya sebep olan nedenlerin başında tuvalette uzun zaman geçirilmesi, kabızlık ve uzun süreli ıkınma gelmektedir. Başkaca hastalıklar ve gebelik ve doğum süresinde pelvik bağ dokuların gevşemesi ve yaşın ilerlemesi ve barsak kanseri (rektosel/barsak fıtığı) kabızlık gibi sorunlarla basur oluşumu gerçekleşebilir.

Hemoroidten korunulması için üç temel şey olarak ün kazanan durumlar, sıcak suyla temizlenmek, düzenli barsak alışkanlığı kazanılması ve posalı diyet kullanılması unsurlarıdır. Aslında bazı kronobiyolojik bilgilere de hâkim olmak ve uygulamak gerekir, dışkılama ya da yemek yemek ne zaman ihtiyaç hissedilirse ve gelişigüzel yapılan şeyler değildir. Sabahları sıkışıp tuvalete gitme ihtiyacınızın her gün oluşması lazım. Bunun için örneğin sabah kepek ekmeği, zeytinyağı, meyve salatası, öğlen yoğurt ve sebze yemeği, akşam yemeğinde zeytinyağlı büyük bir tabak marul salatası ve bol su içilmesi gece de bir küçük kâse dolusu kabak çekirdeği yenmesi gerekiyor. Sabah tuvalete çıktıktan sonra bol sıcak suyla temizlenin, duşa girin. Duşla sıcak su uygulamasının oturma banyosundan daha doğru olduğunu vurgulayarak, oturma tarzında olmasını önermiyoruz.

Özellikle hamile hanımların ve başka sebeplerle kabızlığı olan hastaların dışkılama alışkanlığı ve diyet ile ilgili bu koruyucu önlemlere, daha dikkat etmesi gerektiğini öneriyoruz.

Aşırı fiziksel aktivite, yorgunluk ya da ayakta kalma gibi olaylar ise, barsak fizyolojisiyle direkt ilgili olmadan dış hemoroitleri oluşturur. Sıcak banyolar, dinlenme, bazı venotropik ilaçlar, basur pıhtılaşmasının yani tromboze hemorotin yarattığı sıkıntılı klinik tabloyu (şişlik ve ağrı) zamanla geriletir. Genel olarak dış hemoroit için de iç hemoroit için önerdiğimiz özellikle sıcak su banyoları ve diğer uygulamalar geçerli olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>