Basur (hemoroid) ameliyatının yöntemleri nasıldır?

constipation-jet-lag-remedies-diet-through-34487

Basur (hemoroid) ameliyatının yöntemleri nasıldır? – Çoğu hemoroid hastasını ameliyat dışı yöntemlerle tedavi etmenin mümkün olduğunu öncelikle hatırlatalım. Hastaya dışkılama ve diet alışkanlıklarının bütünsel bir yaklaşımla öğretilmesi, bazı bitkiseller, gerektiğinde bantlama, infrared lazer gibi ayaktan yöntemler, bazı venotropik ilaçlar, kullanarak ameliyatsız çözümler hastalarımızın çoğunda sağlanmaktadır.

Hemoroidde bulunan konvansiyonel ameliyat, dikişli ya da dikişsiz klasik cerrahi aletlerle kitlelerin çıkartılmaları suretiyle yapılan klasik bir yöntemdir. Hala en geçerli yöntem olan ultrasonik dissektör (sesötesi dalga bıçağı) yöntemi, ameliyat sonrasında oluşan ağrıların olmaması için bizim tarafımızdan da en çok tercih edilen yöntemdir.

Yine ekibimiz tarafından karşılaştırmalı analizleri yapılan longo yöntemi ve daha gelişmiş haliyle tissue selective/doku seçici stapler yöntemi (stapler ile sarkan hemoroidlerin yukarı çekilmesi) tercih edilebilmektedir. Alet yada ismi tedavi başarısını etkilemez, hastayla doğru iletişimin sağlanması ve uygun teknolojinin doğru seçilerek o hastada ustaca kullanılması esas bilinmesi gereken konudur. Bu nedenle zihninizi hekiminize ve tedavinin bütünselliğine yönlendirmeniz alete ve teknolojiye yönlendirmenizden daha iyidir.

Hemoroid ameliyatı da etkili/çözümleyici ama aynı zamanda güvenli olmalıdır (her operasyon gibi). Ancak hemoroid ameliyatı diğer pek çok ameliyattan daha fazla sorun yaratabilmektedir. Bunun nedeni ameliyatın yapıldığı anal kanalın fazlaca duyarlı olmasıdır. 1 cc havayı hissedebilecek kadar duyarlı olan kanal, çok kanlanan ve hareketli (kasılıp gevşeyen) bir yapıdadır. Dolayısıyla bu alanda yapılacak kesme, yakma / koterize etme, dikiş gibi işlemler daha abartılı bir ödem ve ağrı ile sonuçlanabilmektedir. Başarılı bir sonuç için bu tarz yan etkilerin önlenmesi ve tanının eksiksiz olması, gerektiğinde epidural anestezi (ya da henüz deneysel aşamada olan lipozomal anestetiklerin) kullanılması amacını aşan girişimlerden kaçınılması, deneyim, gerekli tüm modern teknolojilerin cerrah tarafından kullanılabilir ve mevcut olması, ameliyat öncesi ve sonrası uygun diet, uygun dışkılama alışkanlıklarının hastayla doğru iletişim sağlanması suretiyle sağlanması gibi unsurların iyileşme lehine önemsenmesi gerekmektedir. Yoksa “şu aletle hemoroid ameliyatı müthiş olur” diye bir cevap olsaydı emin olun bunu herkes bilir ya da öğrenir ve uygulardı; bunları sizin araştırmanız ve bizim izah etmeye çalışmamız da gerekmezdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>