Hemoroid tedavi yöntemleri nelerdir?

Unhappy-man

Hemoroidleri önce iç hemoroidler ve dış hemoroidler diye ayıralım… İç hemoroidlerin de evreleri var. Ne kadar sarktıklarına, ne kadar dejenere olduklarına bağlı. Evre 1, 2, 3, 4 diye. İç hemoroidlerle başlayalım. Evre 1 iç hemoroidler, daha erken başlangıçlı, daha dejenerasyonun olmadığı, çok ileri olmayan hemoroidler.

Bunların çoğunu biz, posalı diyet, yani doğru diyet ilkeleri ile ve hastaya düzenli dışkılama, düzenli büyük abdest yapmasını öğreterek, kolayca tedavi edebiliyoruz. Belki, akut ataklar sırasında, venotonik/venotropik bazı ilaçlar veriyoruz. Evre 1 hemoroidal hastalığı tedavi etmek kolaydır. Evre 2’ye geçtiğimizde, yine bu diyet ve dışkılama alışkanlığı ile ilgili bütünsel yaklaşımımızı sağlıyoruz ama evre 2 hemoroidlerde, genelde sarkma ve dejenerasyon biraz fazla olduğu için, hemoroid köklerini anoskopik mukazal fiksasyon dediğimiz, ağrısız ayaktan bazı proktolojik girişimlerle çöktürmemiz ve hemoroidleri küçültmemiz gerekiyor ve genellikle de yeterli oluyor. Nedir bunlar? İşte, band ligasyonu, yani hemoroid köklerinin bantlanması veya hemoroid köklerine kurutucu madde enjeksiyonu yapmak (injeksiyon skleroterapi) veya yine aynı rasyonele yönelik, hemoroid köklerine infrared koagülasyon uygulamak (buna lazer uygulaması da denir ama doğru terminoloji bu değildir).

Bunlarla ki ağrısız ayaktan işlemler bunlar, evre 2 hemoroidleri yine başarıyla tedavi etmek mümkün. Evre 3 iç hemoroidlerde de aynı yöntemleri kullanıyoruz ama evre 3 hemoroidlere ulaştığında evre 2’deki başarı şansını, bant ligasyonu, infarredle veya kurutucu madde enjeksiyonu ile her zaman sağlayamayabiliyoruz ve evre 3 hemoroidlerin bir kısmı ameliyat gerektirebiliyor. Evre 4 iç hemoroidlerde ameliyat yöntemine gitmemiz lazım. Bunların ayrıntılarına gireriz ama klasik yöntemler kullanmıyoruz bu ameliyatlarda artık. Bunun yerine ultrasonik dissektör ile hemoroidi çıkarmak veye işte THD dediğimiz, hemoroid köklerini doppler ultrason rehberliğinde bağlayıp, yukarı çekmek veya doku seçicisi staplerlar kullanarak hemoroidlere hiç dokunmadan (eski versiyonu Longo tekniğidir) sarkmayı yukarı çekmek gibi son derece çağdaş bir takım yöntemlerle bu ameliyatları gerçekleştirmek gerekir.

Dış hemoroidlere gelince, dış hemoroidler anal kanal dışında yer alan, görünen lezyonlar ve akut atak olmadığında ve tromboze hemoroid tarzında içinde pıhtı biriktirmediği sürece, bizim açımızdan, gerçek bir hastalık değil açıkcası. Aniden tromboze olup, içinde pıhtı biriktirmesi durumunda çok şiddetli ağrı ve büyüme gösterir. Bu durumda bunların basitçe çıkartılmaları gerekir. Çünkü iç hemoroidler gibi zor değildir ameliyatları. Bir grup hasta ise, bu dış hemoroidlerin zamanla oluşturduğu kitlelerden, biz hastalık olarak kabul etmesek de, rahatsız olurlar, kaşıntıdan yakınabilirler ve çıkartılmasını talep edebilirler. Nadiren gerekebilecek bu işlem ise nispeten basit bir ameliyattır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>