Hemoroid tekrarlar mı?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (6)

Aslında hemoroidin tekrarlamaması lazım, bu çok önemli bir konudur. Hastalığın tedavi edilmesi ve zaman içinde tekrarlanmasının önlenmesi her tedavide ideal olandır. Tabi ki aynı ilkeler hemoroid hastalığında da önemlidir.

Hemoroid hastalığında tedbir alınması gerekir, çünkü çok sık tekrarlar. Hekime ait olan kısım tedbirlerden bir tanesidir. Diğer kısımda hastaya ait olandır. Hemoroid hastalığının iyi değerlendirilip, tam bir tedavi uygulanması hekime ait olan kısımda yer alır. Yani bant ligasyonu ile halledilecek, pakeler varsa, hemoroid segmentleri varsa onları bantlamak yahut ameliyat edilmesi gerekiyorsa ameliyat etmek gibi yöntemleri hekimin doğru belirleyerek, uygulaması gerekir.

Burada, benim öğrencilerime de söylediğim kritik bir nokta var. Hemoroid bir kanser değildir. Bunun için özellikle ameliyat uygulandığında, küçük hemoroidler çepeçevre ve çok fazla çıkartılırsa bu sefer anal stenoz denilen, anal kanalın yani makatın daralması olarak da adlandırılan komplikasyon ile karşılaşılır. Bu yüzden özellikle cerrahın hemoroid ameliyat yapılırken amacını aşmaması gerekir. Hastalığın tekrarlamaması için hastayı çok iyi eğitmemiz ve hastanın da bu eğitime katılımcı olması gerekmektedir.

Hastalarımıza posalı diyet uygulamasını, bu posalı diyetin etkisi ile her sabah aynı saatte günde bir defa çok rahat dışkılamalarını ve kabız kalmamalarını, hem tedavinin başarısı hem de hastalığın tekrarlanmaması açısından yazılı broşürler ile ve ayrıca sözel olarak öğretiyoruz. Hastanın bu diyet formuna alışması ve uyması gerekiyor. Hastanın her sabah evde tuvalete çıkmasını ve tercihen daha sonra duşa girerek sıcak su ile duş ortamında temizlenmesini yani kronobiyoloji dediğimiz yaşam zamanlamasına da uymasını öneriyoruz. Hemoroid hastalıklarının tekrarlanmaması için bütün bunlar temel noktalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>