Alkol tüketimi hemoroid riskini arttırır mı?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (5)

Bu tür sorulara yanıt vermek, problemli olabiliyor. Çünkü herhangi bir yiyeceğin veya içeceğin direkt hedef aldınız vakit, endüstriyi hedef almış oluyorsunuz. Bu da pek çok, riski, bir takım legal sıkıntıları gündeme getiriyor. Bu yüzden genel olarak tıpta, neler kullanılacağı, neler yenilip, içilmesi gerektiği söylenir ama nelerin yenilip, içilmeyeceği marka olarak söylenmez….

Alkol tüketiminin hemoroid riskini arttırdığına, hemoroid oluşumunu tetiklediğine dair kanıta dayalı bir bulgu yoktur. Ancak, pek çok mide, barsak hastalığı alkolden olumsuz etkilenir. Çünkü alkol, mide barsak sisteminde yangıyı, inflamasyonu arttırır ve yine barsak hücre bariyerini (gut barrier) bozarak, bir takım endotoksinlerin kana karışmasını arttırdığı ilinmektedir. Kısaca, alkol tüketimi hemoroid riskini arttır mı sorusunun cevabı şu; tam olarak söyleyemeyiz.

Ancak bizim klinik intibamız ve yaklaşımımızın; hemoroidal hastalık atakları döneminde alkol tüketilmemesi yönündedir. Klinik intibam; alkol tüketiminin kesinlikle hemoroidal hastalığa iyi gelemediği” yönündedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>