Hemoroid tekrarlar mı?

Woman-with-Upset-Stomach-Laying-on-Couch-620x3301-620x330

Çok önemli bir konu bu… aslında hemoroidin tekrarlamaması lazım. Her tedavide ideal olan, birincisi hastalığı tam tedavi etmek, ikincisi de zaman içerisinde tekrarlamasını önlemektir. Hemoroid hastalığında da aynı ilkeler önemli tabii ki.

Çok sık tekrarlar; bunun için tedbir almak gerekir. Tedbirlerden tabi bir tanesi hekime ait olan kısımdır. Diğeri de hastaya ait olan kısımdır. Hekime ait olan kısmında, hemoroid hastalığının iyi değerlendirilip, tam bir tedavi uygulanması gerekir. Yani, ameliyat edilmesi gerekiyorsa ameliyat, band ligasyonu ile halledilecek pakeler varsa, hemoroid segmentleri varsa onları bantlamakla halletmek gibi, hekimin önce doğru tedavi yöntemi uygulaması gerekir.

Burada kritik bir nokta var, benim öğrencilerime de söylediğim… Hemoroid bir kanser değildir. Onun için özellikle ameliyat uygulandığında, küçük hemoroidler, çepeçevre ve çok fazla çıkartılırsa bu sefer anal stenoz denilen, anal kanalın, makatın daralması denilen komplikasyonla karşılaşılır. Onun için hemoroid ameliyatı yapılırken özellikle amacını da aşmaması gerekir cerrahın. Tekrarlamaması için hastayı çok iyi eğitmemiz ve hastanın da bu konuda katılımcı olması gerekir.

Şöyle ki, hem tedavinin başarısı, hem tekrarlamaması açısından yazılı broşürlerle, ayrıca sözel olarak hastalarımıza posalı diyet uygulamasını öğretiyoruz ve bu posalı diyetin etkisiyle, her gün sabah aynı saatte günde bir defa çok rahat dışkılamalarını, kabız kalmamalarını öğretiyoruz. Bu diyet formuna alışması uyması gerekiyor hastanın. Kronobiyoloji dediğimiz yaşam zamanlamasına da uyup, her sabah evde tuvalete çıkması ve tercihen daha sonra duşa girerek sıcak suyla, duş ortamında temizlenmesini öneriyoruz. Bütün bunlar, hemoroid hastalıklarının tekrarlamaması için temel noktalardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>