Hemoroid tanısı nasıl yapılır?

360146-unhappy-businessman

Hemoroid tanısı nasıl konulur?.. Hemoroid tanısını doğru koymak önemli proktolojik hastalıklar grubunda, çünkü her anal hastalık hemoroid olarak adlandırılıyor. Bütün insanların çok sık başlarına geldiği için, hemoroid, basur, mayasıl gibi terimleri biliyorlar ve bağırsağın son kısmında anal bölgede hangi hastalık gelişirse gelişsin buna hemoroid diyorlar.

Aksi gibi hekimler de bu tuzağa düşüyorlar. Bir hasta “hemoroidim var” dediğinde, işte herhangi bir pratisyen, konunun uzmanı olmayan bir hekim, zaten zor olan, sevimsiz olan bu muayeneyi bilmiyorsa, bu alt yapısı yoksa, “peki, hemoroidi var” deyip, hemoroid yönünde, kendi bildiği bir tedavi öneriyor ki yaklaşım baştan yanlış oluyor. Bu nedenle birincisi, hemoroid zannedilen ve adlandırılan her anal hastalığın gerçekte hemoroid olmayabileceğini akılda tutmamız lazım. Aslında hemoroid tanısı, bizim gibi proktoloji uzmanları için son derece kolay bir tanıdır.

Proktolojik masa diye adlandırılan, dişçi muayene masasına benzeyen, özel bir muayene masamız vardır. Son derece konforlu, bütün muayenelerin hasta strese girmeden yapılmasını sağlayan, özel tasarlanmış bir masadır. Biz bu özel masada, özel bir ışıkla ve büyüteçle gerekirse bakarak, hemoroid tanısını yüzde yüze yakın koyarız. Tabi muayene tam yapılmazsa, bu özel masa yoksa, hasta yan yatırılarak, sıkıntı duyduğu, çok rahat etmediği bir ortamda muayene edilirse, tabii ki hemoroid tanısı tam konulamayabilir. Bazen, bu tanıyı konfirme etme için, teyit etmek için, anoskopi dediğimiz, 5-6 santimlik çok küçük bir endoskopla anal kanala bakarız.

Şunu da vurgulayalım, hemoroid tanısı nasıl konulur sorusunu yanıtlarken… Hemoroid tanısı kolonoskopik olarak konullmaz. Kolonoskopiyi bazı hastalarda yapıyoruz, hepsinde değil. Kolonoskopi, başka hastalık var mı, yok mu anlamak için istenir. Yoksa, kolonoskop anal kanalı tam görmez, hemoroidleri en azından iyi görmez ve evrelendiremez. Onun için, hemoroid tanısı özet olarak, bir proktoloji uzmanı tarafından, proktolojik muayene masasında yapılan özel bir muayene ile konulur. Yüzde yüze yakın doğru tanı konulur ve kolonoskopi ile bir ilgisi yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>