Hemoroid hastalığının anlaşılmasında yaşanan sorunlar

constipation-jet-lag-remedies-diet-through-34487

Hemoroid hastalığı, tüm ülke ve toplumlarda çok sık raslanan bir hastalık grubu. Yurt hayatı, askerlik, evlilik, gebelik, yaşlılık gibi yaşamsal dönemlerin herhangi birinde ya da birden fazlasında insanı yakalıyor. Hemoroid (basur, mayasıl) isimlerini bu nedenle herkes biliyor. Ancak, bu yaygınlık bazı sorunları da beraberinde getiriyor.

Hastalar ve hatta çoğu hekimler hemen bütün anal hastalıkları hemoroid olarak tanımlama eğilimindedir. Halbuki hemoroid dışında da yaygın pek çok anal hastalık var. Örneğin, aslında anal çatlağı (fissür) ya da anal siğilleri (kondilom) olan kişiler de bunu hemoroid zannediyorlar. Başvurulan hekimler de bu alanda deneyimli değillerse, hastalara hemoroid yönünde bazı ilaçlar yazıp gönderiyorlar. Halbuki gerçek sorun hemoroid olmayabilir. Ya da hem hemoroid, hem anal çatlak olabilir. Daha da kötüsü, hemoroid olabilir ama bunu tetikleyen ve altta yatan daha ciddi bir hastalık da olabilir.

Daha doğru tanı ve yaklaşım aşamasında sorun yaşanınca, hastaların çoğu iyileşmiyorlar. Kendiliğinden iyileşme (gerileme) döneminde kişinin rahatlaması, doktora başvurularda ise klasik yaklaşımların yetersiz kalmaları nedeniyle çoğu hasta bunun yaşamının düzeltilemez bir parçası olduğu tarzında yanlış bir önyargı geliştirir. Sorunu bazı krem, merhem ve fitillerle halletmeye çalışmak hemen hiçbir vakada kalıcı çözüm sağlamamaktadır.

Bu alanda (anorektal hastalıklar-proktoloji) uzman hekim sayısının azlığı da hemoroidin tedavisinde sorun yaşanmasının bir başka nedeni. Proktoloji eğitimine, tıp fakültesi kapsamında yeterince yer verilememektedir. Doğal olarak hiçbir hasta, anal muayene ve girişimler sırasında kendi hekimi dışında birilerinin bulunmasını istemez; etik olarak da limitasyonlar vardır. Cerrahi ve gastroenteroloji uzmanlık eğitimi sırasında da aynı eğitim handikapları geçerlidir.

Bu sorunun tam tanımlanması ve uzamadan en kolay tarzda çözülmesi için uzman merkez (proktoloji) ve hekimlere ulaşılması dışında bir seçenek bulunmuyor. Her hekimin, çok sayıda karşılaştığı bu hasta grubunu kendi bildiği ölçüde tedavi etmeye çalışması, bu zor hastalık grubunda ciddi bir handikap yaratmaktadır.

Hemoroid hastalığının tedavisi çoğunlukla ameliyat değildir…

Hemoroid tedavisinde bütünsel bir yaklaşıma ihtiyaç var…

Hemoroid bazen aysbergin suyun üstündeki kısmı olabilir ve altta yatan daha ciddi sorunları gizleyebilir…

Hemoroidden korunmak mümkün…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>