Hemoroid ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (3)

Hemoroid ameliyatı sonra, yazılı broşürlerle de destekleyerek hastalara bir seri öneride bulunuyoruz. Bunlara uyulması, iyileşmenin hızlı ve sorunsuz olması açısından önemlidir. Aslında bu tedbirlerin çoğunu, biz ameliyat öncesi hastalara öğretip, başlıyoruz. Bunlar; diyet ve lokal bakımla ilgili önerilerdir.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastaların posalı diyete uyarak her gün düzenli, sabah, aynı saatte, rahat dışkılamayı sağlamaları gerekir. Kabız kalmaları, iyileşmekte olan bir dokunun, çok fazla gerilmesi, zorlanması ve sürtünmesi ile sonuçlanacaktır. Bu durum elbette ki iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir. Yine, ameliyat sonrasında özellikle, dışkılamayı takiben, duşta, sıcak su ile temizlenilmesi, temizlenme ötesinde, sıcak suyun dolaşımı hızlandırıcı, anal kanalın basıncını azaltıcı etkisi ile rahatlamanın sağlanması hedeflenmektedir.

Anal kanalda yangıyı ve yeni hemoroidal hastalığı provake edecek tarzda, acı, turlu, alkol, sigara, çiğ soğan tüketilmesi noktasında hastaların dikkatli olması gerekir. Bunlar dışında hastanın çok fazla dikkat etmesi gereken noktalar bulunmamaktadır. Daha çok hekimin dikkat etmesi, kolerektal cerrahın dikkat etmesi gereken önemli noktalar var. Ancak, hastaların bu önlemler doğrultusunda katkılarının hastalığın iyileşme sürecine etkisi oldukça büyüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>