Hemeroid ameliyatı gerekli mi?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (2)

Hemeroid tedavisinde kesinlikle ameliyatla tedavi olacağını düşünen hastalar hekimlere de geç muayene olurlar. Ancak hastaların yalnızca %10’u ( yani yaklaşık on vakadan bir tanesi) ameliyat ile tedavi edilir. Bu durumun söz konusu olması için bazı unsurlar bulunmaktadır.

  1. Ameliyat ile tedaviyi zorunlu kalmadığımız sürece yapmamaktayız. Her türlü cerrahi girişim, bizim ileri teknolojimiz ve deneyimimize rağmen az ya da çok ağrı ve hassasiyete yol açabilir.
  2. Ayaktan uyguladığımız Band ligasyonu (bantlama), infrared koagulasyon (lazer olarak da adlandırılır), injeksiyon skleroterapi (kurutucu madde injeksiyonu) gibi tekniklerle pekçok hemeroid vakasını iyileştirebiliyoruz.
  3. Hastalığın iyileştirilmesi ve küçültülmesi için ilk olarak doğru diyet, sıcak banyo ve ilaçları kullanıyoruz. Ameliyat bölgesine çok daha rahat girişimler olabilmesi için bu yöntemlerle hastalık kontrol altına alınıy
  4. Dokuyu hırpalamayan bir teknoloji olan ultrasonik dissektör ( sesötesi bıçağı), klasik cerrahi aletler ( bistüri, koter, dikiş) yerine ameliyatlarda kullanılıyor. Ya da PPH – Longo yöntemi, TST-doku seçici stapler gibi anal bölgeye hiç dokunmayan stapler teknikleri ile operasyonları gerçekleştiriyoruz. THD (transanal hemoroidal desarterilisation) tekniği ile yine hemoroidlere dokunmadan köklerin Doppler ile tam hedeflenip işlem yapılmasıyla aşırı kanamaya eğilimi olan dokularda üstün sonuçlar sağlanıyor.

Sonuç olarak, herhangi bir tekniğin ismi değil, proktoloji doktorunun tüm teknik ve teknolojileri elinde bulundurması, hastanın da bu yöntemler arasından en basit ve en ucuz olanını tercih edebilmesi,tedavide bütünsel ve önyargısız bir yaklaşımı realize edebilmesi hastalığın doğru tedavi edilmesindeki en kritik unsurdur.

Tedavinin başarılı sonuç vermesinde, hemoroid hastasının sağlıklı bir diyet ve bağırsak alışkanlığı noktasında bilinçli olması, bu konuda iletişimin çok iyi sağlanması ile önemli bir rolü bulunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>