Gebelikte basur (hemoroid) ameliyatı nasıl yapılır?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (4)

Gebelikte hemoroid (basur) ameliyatı, teknik olarak, gebe olmayan bir hanım ve erkekte yapılandan temelde bir farklılık göstermez. Amerikan literatüründe, gebe hastalarda hemoroid ameliyatının güvenle yapılabileceği, bu yönde karar alınabileceği bildirilmiştir.

Aynı fikirde olmadığımı söyleyeyim. Özellikle pelvik dokular, doğuma hazırlık doğrultusunda, ödemlenirler, gerilirler ve gebe bir hastada, mecbur kalmadıkça biz ameliyat yapmayız. Ameliyat dışı yöntemlerle sorunu halletmeyi sonuna kadar zorlarız.

Hatta bir ameliyat endikasyonu kesin olarak varsa dahi, bunu doğum sonrası, emzirme dönemini atlatıp, dokularının normale dönmesi sonrası yapmayı tercih ederiz. Bunun dışında, teknolojik olarak veya teknik olarak gebelikteki hemoroid ameliyatı ile gebe olmayan bir hastanın ameliyatı arasında önemli bir fark yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>