Basur/hemoroid ameliyatı sonrası makatta darlık sorunu

Basur/hemoroid ameliyatı sonrası makatta darlık gelişmesi (anal stenoz) çok ciddi bir teknik komplikasyondur. Aslında burada cerrah iyi niyetlidir ve gördüğü tüm hastalıklı dokuları çıkartmaya yönelir.

Ancak, hemoroidlerin arada sağlam doku bırakılmadan çepeçevre ya da çok geniş/amacını aşar tarzda çıkartılmaları sonrası çepeçevre gelişen bir sert/fibrotik iyileşme/skar dokusu anal kanalı daraltabilir ve dışkılamayı çok zor ve sıkıntılı bir hale sokabilir. Daralma ötesinde anal kanal dokularının elastisitesinin azalması da sorunun bir parçasıdır… Ilımlı daralmalarda dietin ayarlanması ve gaita yumuşatıcılarla çözüm sağlanmaya çalışılır.

Ciddi daralmada ise (yani anal kalibrasyonun 12-13 mm altına düştüğü vakalarda) daralmayı zorlayarak/yırtarak/dilatasyonla genişletmeye çalışmak sonuç vermez. Bu vakalarda anoplasti dediğimiz doku kaydırmaları ile sağlıklı ve normal genişlikte bir anal kanal tekrar oluşturulur. Ancak bunlar çok spesiyalist ameliyatlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>